14 مجوز تحلیل رفتار متقابل | بلاگ

14 مجوز تحلیل رفتار متقابل

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

 

مجوز وجود داشته باش

مجوز وجود داشته باش پایه و اساس شخصیت فرزند شماست. یک تولد طبیعی به کودک شما یک زندگی طبیعی می بخشد. شما به کمک این مجوز یک زندگی توام با هیجان به فرزندتان می بخشید و این جشنی است برای یک شروع تازه. همچنین این مجوز باعث ایجاد اعتماد به  نفس و حمایت در کودک می شود و او را در برابر اعتیادها حفظ می کند. با مجوز وجود داشتن شما به کودک تان انرژی روانی، قدرت نوازش کردن و محافظت از تمام جنبه های زندگی را می دهید.

به کودکان تاکید کنید:

من خوشحالم که تو به دنیا آمدی. من تو را می خواهم و دوستت دارم. تو ارزشمند هستی. تو می توانی با خوشی زندگی کنی. تو از آسیب ها در امان هستی. تو می توانی از تمامیت زندگی خود محافظت کنی.

تمرین: آیا نگاه غمگین و مایوس بچه ها را می فهمی؟ فعالیتی برای کمک به احساس خواستنی بودن در آن ها برنامه ریزی کن.

مجوز خودت باش

مجوز خودت باش، پایه و اساس هویت فرزند شما و بیانگر شان و مقام وجود اوست. والدین بعضی اوقات فرزندی را که درست مانند خودشان است می پذیرند. آنها وسوسه می شوند که کودک شان را به شدت کنترل کنند. آنها کودکشان را زمانی می پذیرند که او آن چیزی شود که نمی تواند بشود. علاقه بین شما و فرزندتان حیات بخش است. اگر شما کودک تان را از همان آغاز شد در مسیر خودش متوقف کنید او تحت فشار قرار می گیرد.

 

تمرین: پوستری با عنوان من که هستم تهیه کن. از بریده های روزنامه ها و مجله ها برای توصیف جنبه های مختلف خودت استفاده کن.

به کودکان تاکید کنید:

تو همین طور که هستی خوبی .تو دوست داشتنی هستی تو می توانی خودت باشی رنگ پوست تو خوب است.  تو با مزه هستی.                              من تو را دوست دارم و باور دارم.                                                 تو می توانی خودت را دوست داشته باشی.

 مجوز بچه باش

پایه و اساس زندگی فرزند شما برای لذت بردن از سال های با ارزش کودکی و نیز سازگاری خوب وی با دوره ی بلوغ است. این مجوز کودک شما را قادر می سازد تا در جهت ارضای نیازها و خواسته هایش، پذیرش، عشق و توجه، هویت یابی و بیان آرزوهای شخصی و نیز اعتماد به دیگران اقدام کند. مجوز بچه باش به کودک اجازه می دهد که یک بچه باشد. در مسیر خودش رشد کند، اشتباه کند، کج خلقی داشته باشد، یاد بگیرد که موافقت کند و یک شخص کوچک با نیازهای خاص خودش باشد.

به کودکان تاکید کنید:

تو می توانی کودک باشی. من به خاطر تو اینجا هستم.                               تو می توانی در خواست کمک کنی.

تو می توانی بگویی من می خواهم

تو می توانی هر چیزی را که مال توست حفظ کنی.

تو می توانی بازی و کاوش کنی. تو می توانی آرزوکنی.

 

تمرین:آیا امروز در آغوش گرفته شده ای؟ اگر مادر و پدرت تو را در آغوش نگرفته اند از آنها درخواست کن نزدیک تو بنشینند و  برایت یک داستان بخوانند.

مجوز بزرگ شو

شما با ایجاد محیطی امن در خانه برای فرزندان تان و فراهم آوردن تجربه مسئولیت پذیری و تصمیم گیری این مجور را به آنها می دهید. اگر شما به آنها اجازه بدهید خودشان تصمیم گیری کنند و تا زمانی که هنوز کوچک هستند اشتباه کنند رشدشان در جهت رسیدن به بلوغ هموار تر خواهد  شد.

وقتی فرزندانتان رفتارها و مهارت های جدید را می آزمایند آنها را تایید کنید.

وقتی آن چیزی را که می خواهند به دست نمی آورند به ایشان کمک کنید تا صبر داشته باشند. به آنها آموزش دهید تا پذیرنده و مودب باشند.

به کودکان تاکید کنید:

تو می توانی برای خودت باشی.

تو می توانی مسئولیت پذیر باشی.

تو می توانی از دیگران مراقبت کنی.

تو می توانی نیازهایت را شناسایی کنی.

تو می توانی کارهایت را انجام دهی. تو می توانی تصمیم گیری کنی.

 

تمرین: در یک کاغذ همه کارهایی که قادر به انجام آن هستی بنویس. در وسط صفحه کاری را که می خوای انجام بدهی بنویس.

مجوز موفق شو

پایه و اساس آینده کودک شماست. این مجوز انرژی کودک شما را برای کار کردن و پایداری در برابر مشکلات و به اتمام رساندن کارها تامین می کند. با این مجوز کودک شما توانایی پیشرفت در مجامع عمومی، به نتیجه رساندن هدف ها تجربه اندوزی از شکست ها و انجام ریسک های سالم را به دست می آورد. کودک شما نه تنها پیروز می شود بلکه می آموزد از پیروزی خود احساس رضایت داشته باشد. اگر شما کودک تان را با دیگران مقایسه کنید توانایی ابتکار عمل را از او می گیرید و عقده ی حقارت را در او ایجاد می کنید.

 

به کودکان تاکید کنید:

تو می توانی موفق شوی. من خیلی خوشحالم که که تو کارهایت را خوب انجام می دهی

تو به خاطر خودت موفق شو.

تو می توانی در هر حالت کارت را خوب انجام دهی.

تو می توانی کاری را که شروع کرده ای تمام کنی.

تو می توانی از موفقیت هایت لذت ببری.

من به تو افتخار می کنم.

مرین: آیا قرار ملاقات با والدین و دوستانت را رعایت می کنی؟ به دوستان خود بگو که وقت شناس هستی.

مجو مهم باش

تو مهم هستی

مجور مهم باش پایه و اساس احساس ارزشمندی در کودک شماست. این مجوز قدردانی از خود، اعتماد عمیق تر در روابط و قدرت رهبری را القا می کند. از طریق این مجوز کودک شما نسبت به کمک های خانواده آگاه شده و قادر به دریافت آن کمک های می شود بدون اینکه احساس گناه داشته باشد. همچنین کودک شما به جای حسادت کردن، قادر به تایید دیگران و تصدیق توانایی آنها خواهد بود.

کودکی که مجوز مهم بودن را دریافت می کند برای مطرح شدمن در جمع، ژست گرفتن جلو دوربین، بازیگری، مکالمه تلفنی، مواجه شدن با معماها، ملاقات با غریبه ها، پذیرفتن نقش های مهم و نیز کمک کردن به دیگران هیچ مشکلی ندارد.

 

 

به کودکان تاکید کنید:

تو برای من منحصر به فرد هستی. به من بگو چه چیزی را دوست داری و چه چیزی را دوست نداری. تو می توانی برای کمک گرفتن نزد من بیایی. تو می توانی به خودت افتخار کنی. من اغلب به تو فکر می کنم. من به تو احترام می گذارم.

 

تمرین: کاغذی باریک به اندازه دور سرت بردارد و برای خودت یک تاج درست کن. ستاره هایی تهیه کن و روی نوار کاغذی بجسبان و هنگام که احساس مهم بودن می کنی احساست را روی هر ستاره بنویس.

 

برگرفته از کتاب پدر، مادر با من حرف بزنید

14 مجوز تحلیل رفتار متقابل برای بستن بازدارنده ها

نوشته پرل درگو

...
نویسنده : بازدید : 13 تاريخ : سه شنبه 9 آذر 1395 ساعت: 0:49